آتش سوزی UPS ایرادات مهم در UPS ها #مهندس_فرهاد_رنجی_تکاب

اتاق باتری یا باتری خانه یا محل باتری های UPS نیاز به سیستم تخلیه هوای محیط مجهز به اگزوز تخلیه هوا از داخل محیط به محیط بیرون دارد اگر تهویه و تخلیه هوا نگذاشتید دیر یا زود منتظر حریق باشید. از آنجاییکه گاز هیدروژن از هوای اتاق سبکتر است، اگزوز سیستم مذکور باید در بالاترین ارتفاع ممکن در اتاق تعبیه شود که در نهایت با پیکره بندی مناسب غلظت گاز هیدروژن را تا کمتر از 1 درصد حجمی کاهش بدهد. (زمانی که غلظت گاز هیدروژن به 4 درصد حجمی برسد در واقع آستانه انفجار این گاز شکل می گیرد).

سیستم حفاظت در مقابل حریق باید به هر دو سیستم آشکارسازی گاز هیدروژن و دود مجهز شده و بر سیستم اعلان به ساکنین یا کارکنان و همچنین کنترل سیستم تخلیه هوای محیط کنترل داشته باشد. اگر ندارد پولتان را دور ریخته اید و باید تاوان بدهید یا از نو طراحی کنید.

 آشکار سازی حریق و هم آشکار سازی گاز در اتاقهای باطری الزامی هست. صدها شرکت این کار را به صورت تخصصی انجام می دهند پس بهتر است به جای وقت تلف کردن در مقاله ها و سایت ها با یک مشاوره خبره مشورت کنید و در این مورد به هیچ وجه دیکتاتور نباشید نظرات خوب همه را اعمال کنید. چرا که بعد از حریق دیگر مهم نیست که چطور و از کجا و چه کسی و... مقصر بوده. خسارت به بار آمده را می شد جبران کرد.

گاهی خود خود یو پی اس می ترکد و باتری یو پی اس باعث ایجاد الکتریسیته ساکن می شود و گاهی موجب انفجار می شود.

باطری های UPS را هر جا که قرار است نصب کنید حواستان به دمای آن جا باشد. دمای زیر 10 درجه و بالای 40 درجه سانتیگراد باعث اختلال در عملکرد UPS هست.

محیط و محل استقرار UPS نظافت دوره ای شود چرا که گرد و خاک باعث اتصال کوتاه می شود و ممکن است به خاطر همین گرد و غبار ناقابل دچار انفجار و حریق شوند.

اگر محل استقرار باتری های شما دارای گردش هوا نیست حتما یک اگزاست یا تهویه هوای مناسب داشته باشید که سالها برای تان کار کند.

اگر تعداد باتری های شما خیلی زیاد هست حتما جهت اعلان محلی در زمانیکه غلظت گاز هیدروژن از درصد مجاز تجاوز می کند سنسور دود و هیدروژن به کار گرفته شود. تجهیزات اخباری از قبیل آژیر و فلاشر بهتر است در داخل و خارج اتاق باطری در محل خروج و ورود در نظر گرفته شوند. بعلاوه باید یک سیستم اعلان برای اعلان مشترک در زمان اضطراری در نظر گرفته شود. با توجه به نوع تاسیسات ممکن است نیاز به تخلیه افراد در محیط در زمانهایی که غلظت گاز هیدروژن به 4 درصد حجمی می رسد باشد و از این رو کنترل پنل و یا سیستم اعلان حریق برای این امر باید برنامه ریزی شود و همزمان سیستم اعلان عمومی اطلاع رسانی نماید.

مهندس فرهاد رنجی تکاب

ups ups UPS UPS ups ups UPS UPSups ups UPS UPSups ups UPS UPSups ups UPS UPSups ups UPS UPS ups ups UPS UPS ups ups UPS UPS ups ups UPS UPS ups ups UPS UPS ups ups UPS UPS

/ 2 نظر / 84 بازدید
badanma

قابل توجه بود... ممنون از مطالب جذابی که در وبلاگ کهنه کارتان قرار می دهید.

fz

خواهش میکنم

Whoops, looks like something went wrong.